Wizyta w Hiszpanii
Dodane przez tomasz dnia Kwiecień 14 2011 10:13:57

RACIBORSKA OSIEMNASTKA W HISZPANII


W dniach od 11 do 18 marca 2011r. ośmioosobowa grupa uczniów z klas V i VI z raciborskiej osiemnastki wraz z opiekunami – p. dyrektor D. Skórą, koordynatorem projektu H. Syjud oraz anglistkami E. Folęgą i M. Podhajską wzięła udział w czwartej już wizycie studyjnej w ramach projektu Comenius „Zdrowe życie w naszym środowisku”. Tym razem to szkoła Tello Tellez z Palencii w północnej Hiszpanii pełniła rolę instytucji goszczącej.

 

Całość artykułu po kliknięciu w "Czytaj więcej"


Treść rozszerzona

Nasza grupa wyruszyła w piątkowe popołudnie w długą ponad dwunastogodzinną podróż. Palencia przywitała nas niezwykle spokojną nocą. Po zakwaterowaniu w hostelu Barnabitas Fathers i po odpoczynku wyruszyliśmy w sobotnie przedpołudnie na spacer uroczymi zakątkami miasta, a naszymi przewodnikami byli p. wicedyrektor Jose Luis i anglistka p. Silvia oraz ośmioosobowa grupa hiszpańskich uczniów. Pan dyrektor szkoły Tello Tellez p. Jesus Merino przywitał nas bardzo ciepło życząc nam wspaniałych wrażeń w czasie pobytu w Palencii. Po lunchu aktywnie spędziliśmy czas na miejskim basenie oraz na miejskich placach zabaw wyposażonych w przyrządy gimnastyczne.

W niedzielę udaliśmy się na górę Cristo del Otero, na której znajduje się posąg Chrystusa spoglądającego na całą Palencię położoną u Jego stóp. Tym razem naszymi przewodnikami byli p. Charo oraz p. Segundo, którzy barwnie opowiadali nam ciekawe historie i legendy dotyczące tego niezwykłego miejsca. Piękna pogoda pozwoliła nam podziwiać rozległe widoki. Następnie, wspólnie z mieszkańcami, wzięliśmy udział we mszy świętej w centrum miasta. Po południu zwiedzaliśmy przepiękną ogromną katedrę, gdzie podziwialiśmy kaplice wykonane w stylu preromańskim, romańskim i gotyckim. Wieczorem czekała nas kolejna atrakcja. Wspólnie z p. Jose Luisem , z p. Aranchą i grupą ośmiu uczniów z Tello Tellez oglądaliśmy mecz koszykówki kibicując miejscowej drużynie.

W poniedziałek wraz z grupą z Walii zwiedzaliśmy szkołę oraz wzięliśmy udział w audycji radiowej w lokalnym radiu „Ser”. Celem tej audycji było zapoznanie społeczności lokalnej z ideą realizowanego przez nas projektu Comenius oraz z akcjami dotyczącymi ochrony środowiska podejmowanymi przez każdego z partnerów projektu w ich środowiskach.

We wtorek dołączyła do nas grupa z Czech. Rankiem wzięliśmy udział w ciekawej lekcji środowiskowej dotyczącej ochrony lasów w Savings Burgos Bank. Następnie udaliśmy się do Urzędu Miasta oraz Starostwa, gdzie zapoznano nas z ciekawą historią miasta, z jego podziałem administracyjnym oraz z aktualnie pełnionymi funkcjami i zadaniami. Kolejnym punktem programu było oficjalne otwarcie wizyty studyjnej. Przepiękna uroczystość odbyła się w auli szkolnej. Uczniowie Tello Tellez przygotowali dla nas nasze narodowe tańce wykonane z ogromnym zaangażowaniem. Po południu zwiedzaliśmy odrestaurowane ruiny willi rzymskiej w La Olmeda podziwiając misternie wykonane mozaiki, które ją zdobiły wiele wieków temu. Ponadto, podziwialiśmy Castile Canal oraz poznawaliśmy tajniki gry w golfa na polu golfowym w Grijota.

Środa była dniem poświęconym realizacji nadrzędnego celu wizyty studyjnej w Hiszpanii – ochronie środowiska. Poznaliśmy działalność zakładu wodociągów oraz oczyszczalni ścieków. Udaliśmy się do zakładu segregacji odpadów. Wycieczki te umożliwiły nam nie tylko zapoznanie się z hiszpańskim systemem ochrony środowiska ale przede wszystkim dały nam możliwość porównania go z naszymi działaniami na rzecz środowiska naturalnego. Po południu spędziliśmy czas w typowej dla tego regionu przytulnej winnicy Los Arcos w Autilla del Pino, gdzie przygotowano dla nas podwieczorek z typowymi przekąskami. Wieczór spędziliśmy w szkole. Rada Rodziców przygotowała tradycyjny hiszpański poczęstunek, a potem wspólnie bawiliśmy się na sali gimnastycznej podczas karaoke.

W czwartek próbowaliśmy swoich sił w sztuczkach cyrkowych. Pod okiem fachowców mogliśmy żonglować, wykonywać makijaże oraz rozwijać swoje umiejętności cyrkowe. Następnie przyszedł czas na przygotowanie się do udziału w II Kongresie Ekologicznym, który dzięki wizycie studyjnej zyskał miano kongresu międzynarodowego. Uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach przygotowując prezentacje na zadany wcześniej temat. Problemy poruszane podczas kongresu to recykling, zmiany klimatyczne, ochrona lasów oraz ekologiczne miasta. Konferencja odbyła się w auli szkolnej. Wszyscy uczestnicy byli perfekcyjnie przygotowani, zniknęła nawet trema związana z wystąpieniem na forum. Po południu udaliśmy się na zasłużony spacer po Palencii, a następnie wzięliśmy udział w kiermaszu charytatywnym na terenie szkoły. Wieczorem spotkaliśmy się na pożegnalnej kolacji w pizzerii.

Piątek 18 marca był dniem powrotu do Raciborza. P. dyrektor Jesus Merino wraz z p. Charo towarzyszyli nam w trzygodzinnej podróży na lotnisko do Madrytu. Niespodzianką było dla nas zwiedzanie przepięknej Segovii oraz zapierających dech w piersiach akweduktów. Słoneczna pogoda i wspaniała atmosfera sprawiały, że łezka kręciła się w oku na samą myśl, iż ten tydzień wspólnie spędzony dobiega końca. Hiszpania pożegnała nas słońcem i ciepłem, a na lotnisku w Katowicach czekał na nas mokry śnieg i chłód. Jednakże na zawsze pozostaną w naszych sercach miłe wspomnienia, jakie towarzyszyły nam podczas całego pobytu w Palencii.