Wizyta w Walii
Dodane przez tomasz dnia Październik 24 2010 13:27:14
W dniach od 19 do 25 września 2010r. ośmioosobowa grupa uczniów klas szóstych z raciborskiej osiemnastki pod opieką wicedyrektor szkoły Sławy Mądrzyńskiej Galińskiej oraz anglistek Haliny Syjud i Ewy Folęgi uczestniczyła w spotkaniu partnerów projektu w Walii.Wyjazd realizowany był w ramach projektu Comenius "Zdrowe życie w naszym środowisku".

Oficjalne otwarcie wizyty studyjnej rozpoczął powitalny program artystyczny pełen ruchu i tańca., mogliśmy podziwiać tradycyjny walijski taniec w wykonaniu uczniów szkoły goszczącej. Po zajęciach integracyjnych uczestniczyliśmy w profesjonalnych warsztatach zielarskich, w trakcie których mogliśmy podziwiać okazy ziół oraz dowiedzieć się o ich właściwościach leczniczych. W kolejnych dniach wizyty mogliśmy podziwiać piękne uliczki, uroczą zabudowę Wrexham wraz z imponującą katedrą św. Idziego. Następnie mieliśmy zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Dzięki wspaniałej, słonecznej pogodzie odbywały się one w kilkuosobowych międzynarodowych grupach na terenie kompleksu boisk sportowych należącego do miasta. Kolejnego dnia pracowaliśmy w międzynarodowych grupach wykonując fantastyczne prace plastyczne. Po lunchu udaliśmy się do Memorial Hall, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach językowych, podczas których uczniowie tamtejszej szkoły uczyli się języka walijskiego.
Atrakcją pobytu w Walii była jednodniowa wycieczka, podczas której zwiedziliśmy urocze miasteczko portowe Porthmadog, zachwycaliśmy się pięknem przyrody i ukształtowaniem terenu podczas spaceru po plaży. Następnie zwiedziliśmy średniowieczny zamek w Caernarfon wzniesiony przez angielskich władców w celu obrony przed Walijczykami. W muzeum skał łupkowych uczestniczyliśmy w zabawnej prezentacji związanej z historią wydobywania i pozyskiwania materiałów budowlanych z tychże skał. Następnie podczas spaceru ścieżką dydaktyczną podziwialiśmy piękno odradzającej się przyrody na terenach wydobywania skał. W ostatnim dniu pobytu w Walii, rankiem udaliśmy się na spotkanie z merem Wrexham, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło i serdecznie przyjęci.
Wyjazd był naprawdę wspaniałą przygodą, pozostawił w każdym z nas niezwykłe, wspaniałe, niezatarte wspomnienia. Spędziliśmy cudowny tydzień wspólnie z Walijczykami, Hiszpanami i Czechami. Nawiązaliśmy nowe znajomości oraz odświeżyliśmy te nieco starsze.