Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Wizyta w Hiszpanii

Nasza grupa wyruszyła w piątkowe popołudnie w długą ponad dwunastogodzinną podróż. Palencia przywitała nas niezwykle spokojną nocą. Po zakwaterowaniu w hostelu Barnabitas Fathers i po odpoczynku wyruszyliśmy w sobotnie przedpołudnie na spacer uroczymi zakątkami miasta, a naszymi przewodnikami byli p. wicedyrektor Jose Luis i anglistka p. Silvia oraz ośmioosobowa grupa hiszpańskich uczniów. Pan dyrektor szkoły Tello Tellez p. Jesus Merino przywitał nas bardzo ciepło życząc nam wspaniałych wrażeń w czasie pobytu w Palencii. Po lunchu aktywnie spędziliśmy czas na miejskim basenie oraz na miejskich placach zabaw wyposażonych w przyrządy gimnastyczne.

W niedzielę udaliśmy się na górę Cristo del Otero, na której znajduje się posąg Chrystusa spoglądającego na całą Palencię położoną u Jego stóp. Tym razem naszymi przewodnikami byli p. Charo oraz p. Segundo, którzy barwnie opowiadali nam ciekawe historie i legendy dotyczące tego niezwykłego miejsca. Piękna pogoda pozwoliła nam podziwiać rozległe widoki. Następnie, wspólnie z mieszkańcami, wzięliśmy udział we mszy świętej w centrum miasta. Po południu zwiedzaliśmy przepiękną ogromną katedrę, gdzie podziwialiśmy kaplice wykonane w stylu preromańskim, romańskim i gotyckim. Wieczorem czekała nas kolejna atrakcja. Wspólnie z p. Jose Luisem , z p. Aranchą i grupą ośmiu uczniów z Tello Tellez oglądaliśmy mecz koszykówki kibicując miejscowej drużynie.

W poniedziałek wraz z grupą z Walii zwiedzaliśmy szkołę oraz wzięliśmy udział w audycji radiowej w lokalnym radiu „Ser”. Celem tej audycji było zapoznanie społeczności lokalnej z ideą realizowanego przez nas projektu Comenius oraz z akcjami dotyczącymi ochrony środowiska podejmowanymi przez każdego z partnerów projektu w ich środowiskach.

We wtorek dołączyła do nas grupa z Czech. Rankiem wzięliśmy udział w ciekawej lekcji środowiskowej dotyczącej ochrony lasów w Savings Burgos Bank. Następnie udaliśmy się do Urzędu Miasta oraz Starostwa, gdzie zapoznano nas z ciekawą historią miasta, z jego podziałem administracyjnym oraz z aktualnie pełnionymi funkcjami i zadaniami. Kolejnym punktem programu było oficjalne otwarcie wizyty studyjnej. Przepiękna uroczystość odbyła się w auli szkolnej. Uczniowie Tello Tellez przygotowali dla nas nasze narodowe tańce wykonane z ogromnym zaangażowaniem. Po południu zwiedzaliśmy odrestaurowane ruiny willi rzymskiej w La Olmeda podziwiając misternie wykonane mozaiki, które ją zdobiły wiele wieków temu. Ponadto, podziwialiśmy Castile Canal oraz poznawaliśmy tajniki gry w golfa na polu golfowym w Grijota.

Środa była dniem poświęconym realizacji nadrzędnego celu wizyty studyjnej w Hiszpanii – ochronie środowiska. Poznaliśmy działalność zakładu wodociągów oraz oczyszczalni ścieków. Udaliśmy się do zakładu segregacji odpadów. Wycieczki te umożliwiły nam nie tylko zapoznanie się z hiszpańskim systemem ochrony środowiska ale przede wszystkim dały nam możliwość porównania go z naszymi działaniami na rzecz środowiska naturalnego. Po południu spędziliśmy czas w typowej dla tego regionu przytulnej winnicy Los Arcos w Autilla del Pino, gdzie przygotowano dla nas podwieczorek z typowymi przekąskami. Wieczór spędziliśmy w szkole. Rada Rodziców przygotowała tradycyjny hiszpański poczęstunek, a potem wspólnie bawiliśmy się na sali gimnastycznej podczas karaoke.

W czwartek próbowaliśmy swoich sił w sztuczkach cyrkowych. Pod okiem fachowców mogliśmy żonglować, wykonywać makijaże oraz rozwijać swoje umiejętności cyrkowe. Następnie przyszedł czas na przygotowanie się do udziału w II Kongresie Ekologicznym, który dzięki wizycie studyjnej zyskał miano kongresu międzynarodowego. Uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach przygotowując prezentacje na zadany wcześniej temat. Problemy poruszane podczas kongresu to recykling, zmiany klimatyczne, ochrona lasów oraz ekologiczne miasta. Konferencja odbyła się w auli szkolnej. Wszyscy uczestnicy byli perfekcyjnie przygotowani, zniknęła nawet trema związana z wystąpieniem na forum. Po południu udaliśmy się na zasłużony spacer po Palencii, a następnie wzięliśmy udział w kiermaszu charytatywnym na terenie szkoły. Wieczorem spotkaliśmy się na pożegnalnej kolacji w pizzerii.

Piątek 18 marca był dniem powrotu do Raciborza. P. dyrektor Jesus Merino wraz z p. Charo towarzyszyli nam w trzygodzinnej podróży na lotnisko do Madrytu. Niespodzianką było dla nas zwiedzanie przepięknej Segovii oraz zapierających dech w piersiach akweduktów. Słoneczna pogoda i wspaniała atmosfera sprawiały, że łezka kręciła się w oku na samą myśl, iż ten tydzień wspólnie spędzony dobiega końca. Hiszpania pożegnała nas słońcem i ciepłem, a na lotnisku w Katowicach czekał na nas mokry śnieg i chłód. Jednakże na zawsze pozostaną w naszych sercach miłe wspomnienia, jakie towarzyszyły nam podczas całego pobytu w Palencii.

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.02
188,670 Unikalnych wizyt