Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

PowitanieWitamy na stronie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu poświęconej realizowanemu Partnerskiemu Projektowi Comeniusa we współpracy ze szkołami w Czechach, Walii i Hiszpanii pod tytułem "Zdrowe życie w naszym środowisku" - Healthy living in our environment

Raciborska osiemnastka w czeskim Litovelu.

Raciborska osiemnastka w czeskim Litovelu.

W dniach od 6 do 10 czerwca 2011r. ośmioosobowa grupa piątoklasistów z SP 18
w Raciborzu pod opieką p. dyrektor D. Skóry i koordynatora projektu anglistki H. Syjud wzięła udział w ostatniej już wizycie studyjnej w ramach projektu Comenius „Zdrowe życie w naszym środowisku”. Rolę instytucji goszczącej pełniła szkoła z Litovela w Republice Czeskiej, będąca zarazem koordynatorem naszego projektu. Nauczyciele i uczniowie z Walii, Hiszpanii, Polski oraz Czech spotkali się, aby ewaluować zawarte w planach cele i zadania realizowanego od września 2009r. projektu.

W ramach wizyty zorganizowano dla wszystkich uczestników ciekawe zajęcia zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią. Przygotowano wieczorek regionalny, poprowadzono zajęcia ceramiczne, na których powstały zwierzątka z gliny, zorganizowano aktywny wypoczynek na basenie szkolnym i podczas gry w kręgle. Ponadto, w trakcie spaceru po obszarach chronionych w Litovelu przedstawiono typowe cechy lasu oraz jego pozytywny wpływ na życie ludzi i zwierząt. Zaplanowano również wyjazd do Olomuńca połączony z wizytą w przepięknie usytuowanym ZOO, gdzie uczniowie wypełniali karty pracy posługując się językiem angielskim. Zachwycające okazało się historyczne centrum tegoż miasta. W Velkich Losinach uchylono rąbka tajemnicy jak ręcznie - dawniej i współcześnie, wyrabia się papier. Uczestnicy zwiedzili także elektrownię wodną w górach Jesenikach. Podczas żywej lekcji przyrody, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat życia owadów, płazów, gadów i ssaków.
Atrakcją pobytu było się również spotkanie z merem Litovela, który bardzo serdecznie i ciepło przyjął gości w ratuszu miejskim.
Trzeba podkreślić, iż podczas wszystkich zajęć oraz zaplanowanych wycieczek uczniowie posługiwali się językiem angielskim. Ponadto mieli możliwość używania tegoż języka w licznych sytuacjach życia codziennego prowadząc konwersacje ze swoimi rówieśnikami z Walii, Czech i Hiszpanii. Miejmy nadzieję, iż nawiązane przyjaźnie i znajomości zmotywują uczestników wizyty do jeszcze większego wysiłku w poznawaniu tajników języka angielskiego. Dwa lata realizacji projektu minęły bardzo szybko. Pozostały wspaniałe wspomnienia, które z pewnością będą inspiracją do kolejnych przedsięwzięć podejmowanych w partnerskich szkołach. Pozostały przyjaźnie, które będą nadal podtrzymywane i dzięki którym placówki będą mogły utrzymywać kontakty międzynarodowe.

Ssaki pana Pająka

Relacja z zajęć prowadzonych przez pana Pająka w ramach Comeniusa, spisana przez uczestniczkę zajęć z szóstej klasy, Ninę Odelgę.
Kliknięcie w obrazek przenosi do galerii zdjęć.

Wizyta w Hiszpanii

RACIBORSKA OSIEMNASTKA W HISZPANII


W dniach od 11 do 18 marca 2011r. ośmioosobowa grupa uczniów z klas V i VI z raciborskiej osiemnastki wraz z opiekunami – p. dyrektor D. Skórą, koordynatorem projektu H. Syjud oraz anglistkami E. Folęgą i M. Podhajską wzięła udział w czwartej już wizycie studyjnej w ramach projektu Comenius „Zdrowe życie w naszym środowisku”. Tym razem to szkoła Tello Tellez z Palencii w północnej Hiszpanii pełniła rolę instytucji goszczącej.

 

Całość artykułu po kliknięciu w "Czytaj więcej"

Recycling

RECYKLING W NASZYM KRAJU

W styczniu 2011r. przydzielono zadania ośmioosobowej grupie uczniów, którzy zostali zakwalifikowani na wyjazd do Palencii w Hiszpanii w marcu 2011r. Ich zadaniem było wykonanie prezentacji multimedialnej bądź projektu w formie albumu na temat procesu segregacji odpadów w naszym kraju. Uczniowie spisali się ma medal wykonując to zadanie z ogromnym zaangażowaniem. Bardzo ciekawe prace uczniów zostały przekazane naszym partnerskim szkołom podczas wizyty studyjnej w Palencii w Hiszpanii.

Surowce wtórne

SUROWCE WTÓRNE

W listopadzie 2010r. wszystkim klasom przydzielono zadania związane z segregacją odpadów. Klasy pierwsze i drugie wykonały prace plastyczne dotyczące segregacji, klasy trzecie i czwarte napisały krótkie wierszyki i rymowanki na temat powtórnego wykorzystania odpadów. Zadaniem klas piątych i szóstych było wykonanie budowli przestrzennych z surowców wtórnych.

W grudniu zorganizowano wystawę prac uczniowskich, na której zostały wyeksponowane najciekawsze prace. Ekspozycje te były podziwiane nie tylko przez uczniów i nauczycieli, ale przede wszystkim przez rodziców, którzy przybyli na szkolne jasełka. Komisja nagrodziła pomysłowość i estetykę wykonanych prac. Wyróżnieni uczniowie otrzymali kalendarze wykonane w ramach projektu Comenius Regio przez zaprzyjaźnioną szkołę, zawierające ilustracje o tematyce ekologicznej.

Planetarium

PLANETARIUM I STACJA METEO

 

 

W październiku 2010r. klasy szóste pojechały na wycieczkę dydaktyczną do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Jej celem było zwiedzanie Planetarium oraz stacji meteorologicznej.

Poniżej prezentujemy wspomnienia uczestników:


W październiku wszystkie klasy szóste były na wycieczce w planetarium w Chorzowie. Poznaliśmy tam wiele ciekawych gwiazdozbiorów oraz nauczyliśmy się, gdzie można znaleźć niektóre gwiazdy. Cała prezentacja była bardzo ciekawa i dzięki temu wyjechaliśmy z Chorzowa z większym zasobem wiedzy: znamy położenie trójkąta letniego oraz Oriona. Każdy z uczestników przysłuchiwał się z zaciekawieniem temu, co mówił prowadzący prelekcję. Wszyscy błądziliśmy wzrokiem po ekranie, starając się odszukać swój gwiazdozbiór. Po powrocie do domu nasze głowy były pełne wrażeń minionego dnia.’’

(Zuzanna Moc, kl. VI A)


19 października wszystkie klasy szóste pojechały na wycieczkę do stacji meteo. Pan przewodnik oprowadził nas po stacji barwnie opowiadając o wykonywanych tu zadaniach. Zobaczyliśmy, jak mierzy się ciśnienie. Oglądaliśmy wiele termometrów, z których każdy służył do różnych pomiarów. Przyrządy, których nie mogliśmy zobaczyć „na żywo” były wyeksponowane na fotografiach. Przewodnik bardzo ciekawie i rzeczowo opisywał ich działanie i zastosowanie. Ta ciekawa wycieczka wzbogaciła i poszerzyła naszą wiedzę w zakresie meteorologii. Wszystkim się bardzo podobało.”

(Paulina Martynus, kl. VI B)

Maj 2010

Walijczycy, Hiszpanie i Czesi w raciborskiej "osiemnastce" podczas realizacji projektu "Helathy living i our environment" - "Zdrowe życie w naszym środowisku"

 

maj 2010 By poczytać o wizycie i tym wszystkim, co działo się podczas wizyty zagranicznych gości u nas, zapraszamy do przejrzenia prezentacji w pdfie. Plik należy kliknąć i wybrać opcję zapisu na komputerze bądź też otwarcia. Kliknięcie w obrazek otworzy galerię zdjęć z wizyty.

 

KLIKNIJ

 

Kolejna prezentacja to wynik działań uczniów osiemnastki, którzy przygotowując się do realizacji projektu, wykonali przepisy na domowe specjały lecznicze z ziół  pod tytułem "Pokoleniowy łańcuszek zdrowia"

 

Pokoleniowy łańcuszek zdrowia

Wizyta w Walii

W dniach od 19 do 25 września 2010r. ośmioosobowa grupa uczniów klas szóstych z raciborskiej osiemnastki pod opieką wicedyrektor szkoły Sławy Mądrzyńskiej Galińskiej oraz anglistek Haliny Syjud i Ewy Folęgi uczestniczyła w spotkaniu partnerów projektu w Walii.Wyjazd realizowany był w ramach projektu Comenius "Zdrowe życie w naszym środowisku".

Oficjalne otwarcie wizyty studyjnej rozpoczął powitalny program artystyczny pełen ruchu i tańca., mogliśmy podziwiać tradycyjny walijski taniec w wykonaniu uczniów szkoły goszczącej. Po zajęciach integracyjnych uczestniczyliśmy w profesjonalnych warsztatach zielarskich, w trakcie których mogliśmy podziwiać okazy ziół oraz dowiedzieć się o ich właściwościach leczniczych. W kolejnych dniach wizyty mogliśmy podziwiać piękne uliczki, uroczą zabudowę Wrexham wraz z imponującą katedrą św. Idziego. Następnie mieliśmy zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Dzięki wspaniałej, słonecznej pogodzie odbywały się one w kilkuosobowych międzynarodowych grupach na terenie kompleksu boisk sportowych należącego do miasta. Kolejnego dnia pracowaliśmy w międzynarodowych grupach wykonując fantastyczne prace plastyczne. Po lunchu udaliśmy się do Memorial Hall, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach językowych, podczas których uczniowie tamtejszej szkoły uczyli się języka walijskiego.
Atrakcją pobytu w Walii była jednodniowa wycieczka, podczas której zwiedziliśmy urocze miasteczko portowe Porthmadog, zachwycaliśmy się pięknem przyrody i ukształtowaniem terenu podczas spaceru po plaży. Następnie zwiedziliśmy średniowieczny zamek w Caernarfon wzniesiony przez angielskich władców w celu obrony przed Walijczykami. W muzeum skał łupkowych uczestniczyliśmy w zabawnej prezentacji związanej z historią wydobywania i pozyskiwania materiałów budowlanych z tychże skał. Następnie podczas spaceru ścieżką dydaktyczną podziwialiśmy piękno odradzającej się przyrody na terenach wydobywania skał. W ostatnim dniu pobytu w Walii, rankiem udaliśmy się na spotkanie z merem Wrexham, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło i serdecznie przyjęci.
Wyjazd był naprawdę wspaniałą przygodą, pozostawił w każdym z nas niezwykłe, wspaniałe, niezatarte wspomnienia. Spędziliśmy cudowny tydzień wspólnie z Walijczykami, Hiszpanami i Czechami. Nawiązaliśmy nowe znajomości oraz odświeżyliśmy te nieco starsze.

Woda we wszystkich postaciach

We wrześniu i październiku 2009r. nasza szkoła realizowała jedno z zadań zawartych w projekcie Comeniusa, które brzmiało „Woda we wszystkich postaciach”. Każdej z klas przydzielono różnorodne zadania do wykonania.

 

Prezentacja w pdf - tutaj.

 

Zadaniem klas pierwszych było zebranie etykietek z różnych wód mineralnych. Po ich zgromadzeniu uczniowie wraz z wychowawcami wykonali plakaty związane tematycznie z realizacją zadania.

Projekty te zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej.

Nasze drugie klasy wykonały rysunki z kroplą wody w tle. Najlepsze prace również zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej.

Zadanie trzecich klas było napisanie krótkich wierszyków i rymowanek o wodzie. Najciekawsze z nich także znalazły swoje miejsce na szkolnej gazetce.

W październiku wszystkie nasze czwarte klasy były na wycieczce w stacji hydrometeorologicznej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z przyrządami służącymi np. do pomiarów kwaśnych deszczy. Jedna z uczennic napisała artykuł, który został zamieszczony na łamach naszej szkolnej gazetki „Vipek”., Artykuł przedstawiamy poniżej.WYCIECZKA DO STACJI HYDROMETEORLOGICZNEJ W dniu 30 października 2009 roku wybraliśmy się z całą klasą na lekcji przyrody do stacji hydrometeorologicznej w Studziennej. Na początku zwiedziliśmy deszczomierz nowoczesny, który pomaga mierzyć ilość kwaśnych deszczy. Jeżeli krople deszczu kapną na czujnik, deszczomierz otwiera się automatycznie. Następnie woda w postaci ciekłej zamieniana jest w stan stały (zamarza) i w tym stanie jest wysłana do Wrocławia. Następnie obejrzeliśmy heliograf, który pomaga obliczać przez ile godzin świeciło słońce. Skupia on na sobie promienie słoneczne, a następnie wypala kreskę na pasku długim, średnim lub krótkim. Paski zmienia się na każdą porę roku: długi pasek na lato; średni na jesień oraz wiosnę, ponieważ w tych dwóch porach roku jest równonoc; najkrótszy na zimę, ponieważ wtedy słońce świeci najkrócej. Obejrzeliśmy również klatkę meteorologiczną, w której znajdują się termometry. Klatka zapewnia cień i jednocześnie swobodny przepływ powietrza. Jej konstrukcja sprawia, że przyrządy pomiarowe znajdują się na standardowej wysokości 2 m nad poziomem gruntu. Ostatnią atrakcją była suczka Cola. W stacji hydrometeorologicznej było naprawdę fajnie!!!! Julita Koziol, IV A

Uczniowie klas piątych i szóstych przez dwa tygodnie września spisywali stan liczników wody w swoich gospodarstwach domowych. Ich zadaniem był pomiar ilości zużycia wody. Przez kolejne dwa tygodnie w październiku uczniowie również spisywali stan liczników wody, przy czym dodatkowym elementem było oszczędne zużywanie wody. Zebrane dane zostały przeanalizowane i opisane. Nasza nauczycielka matematyki pani  mgr B. Niedzielska pomogła uczniom w analizie wyników ankiet. Wykresy wraz z opisem zostały wyeksponowane na naszej szkolnej gazetce. Również artykuł poświęcony temu zagadnieniu został opublikowany na łamach szkolnej gazetki.

WNIOSKI z BADAŃ
W klasie IV A 100%  ankietowanych zaoszczędziło wodę. W klasie V A 84% ankietowanych zaoszczędziło wodę, natomiast w klasie VB w październiku więcej zużyto wody niż we wrześniu. Z wywiadu z uczniami wywnioskowano, że przyczyną większego zużycia były: awaria sieci, przyjazd gości, remonty w domu, złym stan armatury łazienkowej i mało oszczędna gospodarka wodą. W klasach VI większe zużycie wody w październiku było porównywalne i wynosiło około 26%.Wśród klas szóstych najlepiej zaoszczędziło wodę w październiku,  uczniowie klasy VI B -75%.

Pierwszy wyjazd

PIERWSZY WYJAZD DO CZESKIEGO LITOVELA 19 – 23 X 2009R.

Pierwsze wspólne spotkanie odbyło się na terenie Czeskiej Republiki w Litovelu na Morawach. Wzięło w nim udział 8 polskich uczniów z klas szóstych wraz z opiekunami: H. Syjud, D. Skórą i S. Galińską. Gospodarze przygotowali dla wszystkich uczestników mnóstwo atrakcji. Oprócz działań na terenie szkoły - gier i zabaw ekologicznych i sportowych, dyskoteki, warsztatów artystycznych i zajęć na basenie szkolnym często udawaliśmy się w teren. Odwiedziliśmy przepiękne zoo w Ołomuńcu, braliśmy udział w sprzątaniu lasu Treszin, zwiedziliśmy jaskinię i wzięliśmy udział w Dniu Lasu w Nowych Zamkach uczestnicząc w grach terenowych. Zwiedziliśmy także malowniczy zamek w miejscowości Namest koło Ołomuńca, który szczyci się bogatymi zbiorami i rokokowo przystrojonymi salami. Podczas wszystkich działań uczniowie wykonywali zadania na kartach pracy, posługując się przy tym językiem angielskim. Doskonalenie mowy w tym języku było też możliwe przy nawiązywaniu nowych znajomości z czeskimi i hiszpańskimi rówieśnikami. Ogromne wrażenie wywarła sama goszcząca szkoła, wyposażona w nowoczesną bazę i oferująca możliwości do korzystania np. z sali gimnastycznej, basenu i sal komputerowych. Kolejne spotkanie odbędzie się w Raciborzu już w kwietniu przyszłego roku.

 

Wspomnienia z Litovela uczestników wyjazdu - pa angielsku. Zapraszamy do lektury:

 

 

LITOVEL – OUR MEMORIES


Two weeks ago I was in Litovel. It was a very interesting experience in my life. In this place I met a lot of people from Spain and the Czech Republic. They were very nice and the food was really good.

The main goal of this project was improving our skills in speaking English. In Litovel we acquired a lot of interesting knowledge about the wildlife. At most I liked the trip to the ZOO, the disco and cleaning up the forest.

This tour gave me a lot and I’ll remember it for a long time. I hope that there will be more trips like that.


Agnieszka Hanslik, VI B


From 19th to 23rd October I was in Litovel in the Czech Republic on a school exchange. I was there for five days. There were also pupils from Palecia in Spain. They were very nice. I met Alice from Spain. We talked in English a lot and we made friends. I also met a girl from the Czach Republic, her name was Karolina. She was born in the USA but her mum is Polish and she spoke Polish very well.

I did many interesting things there together with my friends. We went to the ZOO. I saw a cheetah, giraffes, a red kangaroo, a meerkat and a grizzly bear. I made friend with a lion. We went to the swimming pool twice. We visited Olomunc – it is a beautiful and very big city.

We slept in a dormitory not far from the Czech school. We ate breakfasts, lunches and dinners in the school canteen.

I had a great time there. I will never forget this.


Ewa Pytlik, VI C


On 19th October we and our teachers went to Litovel. In the afternoon children from the Czech school prepared the show for us.

On Tuesday we went by bus to the forest. There was very funny. Later we came back to the school and we went to the school swimming pool.

On Wednesday we went to Olomunc. We visited the Zoo there. In the afternoon we took part in sport competitions.

On Thursday we went to Mladecz. We cleaned up the forest and we went to the cave. We could see bats in this cave. In the evening we had a disco in the school canteen.

On Friday we went by tran to Namesti. We visited a very beautiful chapel there. Later we came back to Litovel and went for hot chocolate. Then we went back to Racibórz. We were very happy because the trip was very interesting.


Konrad Lasek, VI C


We were in Litovel from 19th to 23rd October. On Monday, when we arrived, we ate dinner in the school canteen. There were also Spanih children. After dinner we made fish on ceramic workshops in the art class. Later we went to the boarding school in the centre of Litovel where we slept.

On Tuesday, 20th October, we went to the forest in New Castles. It was the Forest Day and we played games in a beautiful forest. There were Czech, Spanish and Polish children. Later we swam in the school swimming pool – it was great. Spanish people talked very fast and they shouted but they were very nice and we liked them much.

On Wednesday, 21st October, we went by bus to the ZOO in Olomunc. There was a lion – it was brilliant – and there was a little cheetah. In the evening we swam in the swimming pool again.

On Thursday we cleaned up the forest in Treszin. We were very tired but that wasn’t the end. We walked six kilometers in the forest. There was a cave and we went into it with torches. There were bats in it! After dinner we had a disco in a school canteen.

Friday was the last day of our staying in Litovel. After breakfast we went by train to Namest na Hane. There is a beautiful chapel in this town and we visited it. We bought souvenirs there. In the evening we came back to Racibórz.

I will remember this exchange for long time.


Zofia Kunysz, VI C


On Monday 19th October we arrived to Litovel about 4p.m. Then we made fish on the ceramic workshops. Later we went to the boarding school with Spanish friends.

The next day we went to the Czech forest together with the Spanish group and two teachers from Wales.we walked and played games in the forest. After those activities we went to the school swimming pool. In the evening all of us were very tired.

On the third day everybody got up very early in the morning, then our group went to the ZOO in Olomunc. In the ZOO there were a lot of animals: lions, cheetah, monkeys, elephants, giraffes, ostriches and so on. After visiting the ZOO we went to Olomunc for the walking and shopping. Then we came back to school and went to the swimming pool once more.

On the fourth day, after breakfast we went to the forest near Litovel because we wanted to clean it up. There was a cave in the forest. It was very dark and wet in it. After this excursion we had time for rest. In the evening we had a discowith DJ in the school canteen. The disco was great.

In the morning of the last day we went by train to Namest na Hane. We visited a chapel there. It was very interesting and beautiful. After this event we came back to Racibórz.

This tour was very interesting. We were very happy because we had the opportunity to meet children from Spain and we could talk with them in English.


Katarzyna Szczupider, VI B

 

Wygenerowano w sekund: 0.04
194,001 Unikalnych wizyt